Schools

Schools Tennis

We have a school competition framework in Yorkshire for primary and secondary schools. The framework is run at local and area level and provides opportunities for all standards and all schools. The Schools Tennis competition ‘offer’ has being realigned to fit the new School Games structure, which is central to the Government’s new strategy for PE and School Sport. The below overview explains our priority formats for Yorkshire.

Primary – Years 3 and 4

Year 3 and 4 competition (mini red)

  • Level 1 (intra-school) ——-> Level 2 (inter-school priority) ——-> Level 3 (county schools games)
  • Year 3 and 4 competitions include West Yorkshire, South Yorkshire and North Yorkshire games (July)
  • Also there are tennis finals in East Yorkshire
  • For entry in the competition contact your local school games organiser or register an interest at the county office on 0208 487 7040
  • For more information on schools competition and other schools resources take a look at our Guide to Schools Tennis

Secondary – Years 8 and 10

Aegon Team Tennis Schools Competition

  • DIVISION 1 ——–> National Knockout
  • DIVISION 2 ——–> School Games/Area Finals ——–> Yorkshire Finals

Division 1:

Winning teams in Division 1 will go through to Regional and National Stages

Division 2:

Division 2 will replace the under 13 and under 15 local schools competitions which have run in the past, winners of the Division 2 leagues will then go through to area or county finals. Please note there is a ratings cap in Division 2- any player rated 9.1 or better will be ineligible for Division 2. We encourage teams that have entered a team into Division 1 to enter a second team in Division 2.

Associate Members (Past and Present):

1) Cullingworth School 2) Summer Lane Primary School 3) Boston Spa School 4) Ashville College
5) St Aidens School 6) Ackworth School 7) Shadwell Primary School 8) Sheffield Inclusive Football League
9) Hunters Bar Infant School 10) Middlestown Primary Academy 11) Nether Edge Primary School 12) Ripon Grammar School
13) St Thomas of Canterbury 14) Carleton Endowed CofE Primary School 15) Minsthorpe Community College 16) Rowan School
17)Skipton Academy 18) Bethany School 19) Holgate Meadows School 20) Becton School
21) Manor Croft Academy 22) St Peter’s School 23) Temple Moor High School 24) Overthorpe C of E Academy
25) Hunters Bar Junior School 26) Grange Moor Primary School 27) Pipworth Community Primary School 28) Norfolk Community Primary School
29) St Nicholas C of E Primary School 30) Cockburn John Charles Academy 31) Wheldrake (Out of school club) 32) Baldersby St James School
33) St Marie’s School 34) North Duffield Primary School 35) Burneston C of E Primary School 36) Scotton Lingerfield Primary School
37) Lane End Primary School 38) Dobcroft Infant School 39) Vale of York Academy 40) Ashville College Senior School
41) Ashville College Prep School 42) Thornhill Lees I&N School 43) Stocksbridge Junior School 44) Our Lady of Mount Carmel
45) Knaresborough St Johns C of E School 46) Auckley School 47) Town Field Primary School 48) Nether Green Infant School
49) Pannal Primary School 50) Branton St Wilfred’s C of E Primary School 51) Hatchell Wood Primary School 52) All Saints C of E School Kirkby Overblow
53) Lakeside Primary School 54) Thornhill Junior and School 55) St Mary’s Catholic Primary School 56) Oatlands Infant School
57) Fountains C of E Primary School 58) North Stainley c of E Primary School 59) Templenewsam Halton Primary School 60) Wickersley School and Sports College
61) Willow Tree Primary School 62) Bedale Primary School 63) Crakehall Primary School 64) Michael Syddall C of E Primary School
65) RAF Leeming Community Primary  66) Hackforth & Hornby Primary School 67) Hampsthwaite Primary School 68) Birstwith Primary School
69) Darley Community Primary School 70) Ripley Endowed Primary School 71) Outlands Junior School 72) Phillimore Primary
73) Prince Edward Primary 74) Heritage Park School 75) Mossbrook School 76) Starbeck Community Primary School
77) Bramley Sunnyside Junior School 78) Scissett C of E Academy 79) Bessacarr Primary School 80) Greystones Primary School
81) Cumberworth C of E First School 82) Sheffield Girls School 83) Bishop Monkton Primary School 84) Fieldhead Carr Priamry School
85) Upper Batley High School 86) Batley Girls High School 87) Canon Popham C of E Primary School 88) St. Joseph’s Catholic Primary School
89) Shepley School 90) Western Primary School 91) Westgate Primary 92) Burley Oaks Primary
93) Burley Woodhead Primary 94) Ashfield Primary School 95) St Roberts RC Primary 96) Immaculate Heart of Mary RC Primary
97) Kirkby Malzeard 98) Bedale High School 99) Earlsheaton Infant School 100) Manor Croft Academy
101) Highfield Primary School 102) Kirkby Fleetham C of E Primary 103) Trinity Academy, Richmond 104) Richmond Methodist Primary School
105) Brompton-on-Swale C of E Primary School 106) Bolton-on-Swale St Mary’s CofE Primary 107) Otley All Saints 108) Otley St Josephs RC Primary
109) Prince Henry’s Grammar School, Otley 110) Richmond School & Sixth Form College 111) Newsome Junior School 112) Hillside Primary School
113) Oak C of E Primary School 114) Kirkheaton Primary School 115) Thurlstonland First School 116) Shepley First School
117) Hopton Primary School 118) Holmfirth High School 119) Honley Junior School 120) Marsden Junior School
121) Fixby Junior School 122) Reinwood Infant & Nursery School 123) Lindley Junior School 124) Crow Lane Primary School
125) St Patrick’s Catholic Primary School 126) Manor Wood Primary School 127) Holy Name Primary School 128) St Augustine Primary School
129) Wykebeck Primary School 130) Moortown Primary School 131) The Mount School  

More information on Associate Memberships: Associate Membership Information

Apply to become an Associate Member: Associate Membership Application